Czas - najważniejszy składnik windykacji

Na skuteczność windykacji wpływa wiele czynników, ale jeden z nich ma kluczowe znaczenie – czas. W artykule odpowiadamy na pytanie: ,,Czy szybka reakcja prowadzi do skutecznej windykacji?"

 

 

 

27.03.2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas - najważniejszy składnik windykacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później mierzy się z brakiem terminowych spłat od kontrahentów. Nieodzownym w takich sytuacjach jest podjęcie działań zmierzających do odzyskania pieniędzy. Niezależnie od tego czy wspomniane czynności prowadzone będą samodzielnie – przez ksiegowość, dział sprzedaży, własny dział kontroli należności czy poprzez wyspecjalizowaną firmę windykacyjną – kluczowym czynnikiem jest czas. Podobnie jak ze zdrowiem, niektóre działania można podjąć samodzielnie, jednak w większości wypadków najlepiej udać się do specjalisty. Ważnym jest, żeby nie ignorować poszczególnych objawów i szybko podjąć odpowiednią decyzję. W innym przypadku konsekwencje mogą okazać się w dalszej perspektywie negatywne.

W sytuacji gdy nasz partner biznesowy nie dokonał płatności, oprócz samej reakcji, równie ważnym jest czas, w którym ją podejmujemy. Działania mające na celu odzyskanie należności powinny być przeprowadzane bez zbędnej zwłoki, a najlepiej jeszcze przed terminem płatności. Klienci Atradius Collections często mogą spotkać się ze stwierdzeniem, że im szybciej windykacja zostaje zlecona, tym większe są szanse na odzyskanie zobowiązania. Brak działań wierzyciela jest najlepszym przyjacielem dłużnika, zaraz obok przedawnienia, o czym poniżej.

Istnieje wiele form pozwalajacych, zgodnie z obowiązujacym prawem, odzyskać należność. Firmy mogą działać prewencyjnie, np. przypominając swoim kontrahentom o zbliżającym się terminie zapłaty poprzez monitoring należności. Dodatkowo mogą skorzystać z działań windykacyjnych. Tu, poprzez wysyłane wezwania upominając się o zapłatę zaległych zobowiązań, można działać już od pierwszego dnia po terminie wymagalności.

W przypadku braku działań bądź odkładaniu decyzji o ich rozpoczęciu, dłużnik otrzymuje przyzwolenie na brak płatności. Wyrabia to w nim takie, a nie inne zachowania płatnicze.
W skrajnych przypadkach prowadzić to może do przedawnienia zobowiązania, po którego upływie nie można domagać się zapłaty.

 

(tabela 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

W większości krajów terminy przedawnień są ściśle określone przez lokalne prawo i mają odniesienie do konkretnych sytuacji, jak na przykład zobowiązania powstałe podczas transportu, umowy kupna-sprzedaży, usługi, itp. Dlatego ważnym jest, aby dostawca prowadząc swoją działalność z zaangażowaniem na konkretnych rynkach był świadomy ile ma czasu na odzyskanie swoich należności, biorąc pod uwagę terminy przedawnienia w kraju dłużnika.

Dłużnicy niejednokrotnie popadają w spiralę zadłużenia u coraz większej grupy wierzycieli. Dlatego czas ma tutaj kluczową rolę, bo im większa ilość wierzycieli domagających się w tym samym momencie spłaty, tym proporcjonalnie mniejsza jest ilość środków jakie ma zadłużony do ich uregulowania. Taka sytuacja może z czasem prowadzić do upadłości czy zamknięcia działalności dłużnika, który w kulminacyjnym momencie ma zobowiązania przewyższające jego przychody. Podobnie jak po przedawnieniu, upadłość często oznaczać będzie brak szans na odzyskanie pieniędzy. Procesy szerokorozumianej upadłości trwają zazwyczaj od kilku miesięcy do nawet kilku, kilkunastu lat. W toku ich prowadzenia w pierwszej kolejności zaspokajane są roszczenia wierzycieli zabezpieczonych, jeśli posiadane aktywa dłużnika na to pozwolą.

(tabela 2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętajmy również, że podejmując szybko działania windykacyjne, uniemożliwiamy dłużnikom zaciąganie długów u innych wierzycieli. Takie działania powodują, że spada ryzyko dla całego rynku i prowadzi do szybszego wyeliminowania nieuczciwych firm z rynku.

Kolejną kwestią, która wiąże się z opóźnianiem  terminu rozpoczęcia windykacji są rosnące koszty jej prowadzenia. Na samym początku wymagalności zobowiązania wystarczą wezwania telefoniczne czy pisemne aby zmotywować stronę dłużną do zapłaty. Z upływem czasu koniecznym może być angażowanie dodatkowych instytucji, takich jak mediacje lub sądy,
a rozpoczynanie kolejnych działań, niekiedy czasochłonnych, wiąże się poszerzaniem listy kosztów w celu odzyskania środków.

Przedstawione powyżej zestawienia zawierają informacje dotyczące skuteczności windykacji w odniesieniu do upływającego wieku wierzytelności. Wartym podkreślenia jest oddział AC BEL (tabela 2), który operacyjnie obsługuje największą ilość krajów pod kątem prowadzonej windykacji B2B względem pozostałych oddziałów AC. Dane zawarte  w obu tabelach bezsprzecznie pokazują, że największych szans na odzyskanie pieniędzy wierzyciel może upatrywać w należnościach, których termin płatności upłynął do 90 dni od daty ich wymagalności. W przypadku należności wiekowanych powyżej 180 dni, szanse na odzyskanie znacząco spadają. Najczęsciej również w tego typu sprawach będziemy mieli do czynienia ze zwiększającymi się kosztami windykacji, gdyż przekazana sprawa może być odzyskana jedynie w przypadku gdy trafi do sądu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cykl należności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atradius Collections ma w swojej ofercie rozwiązania dzięki którym klienci B2B otrzymają kompleksowe wsparcie w działaniach prewencyjnych i windykacji należności, począwszy od windykacji polubownej przez windykację sądową po obsługę upadłości. Podczas działań prewencyjnych, m.in. monitoringu należności, możemy działać w imieniu klienta, przypominając jego kontrahentom o upływającym terminie zapłaty. Działamy wtedy wedle ustalonej strategii oraz w poszanowaniu do standardów i oczekiwań klienta. Po połączeniu systemów (API), możemy na bieżąco uzyskiwać informacje na temat wysytawianych fv, dzięki czemu procedujemy zgodnie
z obraną strategią. Jeśli pomimo przesłanych przypomnień, wierzytelność staje się wymagalna, możemy kontynuować nasze czynności podczas windykacji. Klient ma pełny wgląd do naszych działań poprzez nasze systemy. Może też otrzymywać raportowanie zgodnie
z zapotrzebowaniem oraz uzyskuje pełną pomoc naszego wyspecjalizowanego zespołu.

Poprzez wszystkie opisane powyżej czynności odciążamy naszych klientów z aktywności, które musieliby przeprowadzić samodzielnie, ograniczamy ich koszty (nie muszą oni tworzyć wyspecjalizowanego zespołu wewnątrz firmy, szkolić pracowników, itp.). Działamy również bez straty czasu, zgodnie z każdym wybranym dniem w ustalonej strategii. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko braku spłaty, działając z największą dostępną skutecznością (w odniesieniu do upływającego czasu każdej wierzytelności). Dodatkowo, będąc firmą wyspecjalizowaną
w odzyskiwaniu należności, posiadamy wszystkie potrzebne narzędzia aby skutecznie dochodzić odzyskania wierzytelności niezależnie od kraju dłużnika. Znamy lokalnie obowiązujące prawo
i obyczaje, jak również kontaktujemy się z przekazanymi nam kontrahentami/dłużnikami w ich językach.

Atradius nasze biura na świecie

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, jeśli jako firma borykacie się Państwo
z partnerami, którzy nie płacą Waszych faktur w terminie, najważniejsze to działać z zimną krwią
i nie zwlekać z podjęciem decyzji o windykacji. Czas niepodważalnie odgrywa kluczową rolę
w odzyskaniu należności. Jeśli dodatkowo zależy Państwu na skutecznej i profesjonalnej realizacji takiego procesu, najlepiej przekazać sprawę do Atradius Collections.

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji – z chęcią opowiemy szerzej o oferowanych przez nas rozwiązaniach.

 

Artykuł przygotował dla Państwa:

Artur Skalski

Channel & Key Account Manager

artur.skalski@atradius.com

+48 22 395 43 52 | +48 795 110 848

 

 

Inne treści / informacje

Jak działa windykacja online?

Zarejestruj i przekaż przeterminowane faktury do windykacji w trzech prostych krokach całkowicie online.

Decyzja TSUE o opóźnieniach w płatnościach

Przez długi czas przedsiębiorcy zastanawiali się jak interpretować przepis o rekompensatach za opóźnienia w płatnościach. W grudniu TSUE wydało wyrok, który rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Więc... idziemy do sądu!

W dniu 14 grudnia 2022 roku TSUE wydał wyrok w sprawie C‑358/21. Wyjaśnia on kwestię właściwości sądu oraz jurysdykcji.